top of page

EV VE OFİS İLAÇLAMA

Ev İlaçlama

 

Ev İlaçlama, insan sağlığını direkt ilgilendirdiği gibi, yaşam kalitesini de doğrudan etkiler. Zira evlerde görülen böcek, fare gibi zararlı canlılar, hem yaydıkları mikroplar yüzünden, hem de doğrudan neden oldukları sorunlar (ısırma, sokma, zehirleme gibi durumlar) nedeniyle, büyük zararlar yaratabilmektedir. Fare gibi kemirgenler, eşyalara, elektronik aletlere zarar vererek hem maddi zararlara hem de elektrik kablolarını kemirerek yangın gibi felaketlere yol açabildiği gibi; parazitler de kan emerek hastalıkların doğrudan bulaşmasına yol açmaktadır. Zamanımızın büyük bölümünü geçirdiğimiz evlerde görülen zararlı canlılar bu şekilde hem maddi olarak hem de sağlık açısından hayatımızda ciddi sorunlar yaratabilmekte ve bu sebeple evde böcek ilaçlama yaptırmak son derece önemlidir.

Sıcak havalarda haşere yoğunluğunun artması ve hemen tüm alanlarda zararlı canlılara rastlanmasıyla birlikte ilaçlama uygulamaları sayısı da artış gösterir. Ancak ilaçlama uygulamaları arasında en önemli olan alan uygulaması evlerdir. Çünkü evlerin temiz ve hijyenik olması, insan sağlığını ciddi biçimde etkiler. Bu nedenle, kapalı alanlarda, özellikle de konutlarda görülen haşerelere karşı önlem alınması şart olduğu gibi mutlaka ilaçlama yapılması gereklidir.

 

Ev İlaçlama Yöntemleri

Evlerde yapılan böcek ilaçlama uygulamalarında ekstra hassasiyet gösterilmesi gereklidir. Ev ilaçlama yöntemi, evde görülen haşere yahut kemirgen türüne göre belirlendiği gibi; evdeki özel durumlar da yöntemi belirlemede rol oynar. Genellikle sıvı ilaçlar ile yapılan ilaçlama işleminde püskürtme ya da buharlama teknikleri kullanılabilmektedir.

  • Kapalı tutulabilecek ve ortalama üç saat kadar kullanılmayacak duruma sahip olan evlerde, böcek ilaçlama işlemi buharlama yöntemi ile yapılabilir. Bu yöntem, haşerelere karşı en etkili çözüm tekniği olmakla birlikte, bakteri ve mikropları da yok edeceğinden, son derece sağlıklıdır.

  • Buharlama tekniğinin kullanımı uygun olmayan evlerde püskürtme tekniği ile sıvı ilaç uygulanabilir. Bu yöntemde evin yarım saat kadar kapalı tutulması yeterlidir. Genellikle yatalak hasta bulunan ya da astım, bronşit gibi sağlık sorunları olan kişilerin yaşadığı evlerde bu yöntem uygulanmaktadır.

  • Sıvı ilaçlamanın dışında, evlerdeki haşereler ile mücadele için jel ve toz ilaçlar ile kemirgenlere karşı özel katı ilaçlar da kullanılabilir. Ancak jel ilaçlama yalnızca hamam böceği türleri; toz ilaçlar ise sadece karınca, yılan, kertenkele gibi canlılar için uygulanabildiğinden; pire, tahta kurdu, tesbih böceği gibi haşerelere karşı yapılacak uygulamalarda sıvı ilaçların kullanımı şarttır.

İlaçlama işleminde, hangi böcek ya da fare ile mücadele ediliyor olursa olsun, kullanılan ilaçların profesyonel olması gereklidir. Bunun yanı sıra, evlerde bireysel yöntemlerin kullanılması, çok sakıncalı olduğundan, ilaçlama şirketleri tarafından hizmet almak şarttır.

Evlerde En Sık Görülen Haşereler

Evlerde en fazla görülen böceklerin başında; hamam böceği, pire, kakalak, tahtakurusu, örümcek ve karınca gelir. Bu canlılara karşı yapılacak işlemler, hem sağlık açısından hem de hijyen açısından önem taşıdığı gibi; her alana yayılabilen zararlı canlılar, komşular için de tehlike oluşturmaktadır. Bakteri ve mikrop yayarak, besinlerin bozulmasına ve bu şekilde gıda zehirlenmelerine de neden olabilen haşerelere karşı ev ilaçlama yaptırmak şarttır.

 

NOT: Ev ilaçlama, profesyonel böcek ilaçlama firmaları tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde, haşerelerin neden olabileceği zararlardan daha büyük sorunlar ile karşılaşılabileceği gibi, ölüme varabilecek zehirlenme durumları da yaşanabilir.

Ofis İlaçlama

İş yerleri, gün içerisinde birçok insanın bulunduğu aktif yaşam alanlarından biridir. Bu hareket içerisinde açık alanlardan kapalı alanlara İçeşitli haşere ve kemirgen türü taşınabilir. Bu gibi ihtimaller ve yaşanılan problemler göz önünde bulundurularak tasarlanmış olan işyeri ilaçlama hizmetleri, bu alanda oldukça etkili ve kesin çözüme ulaştıran hizmetlerdir. İşyerlerinde yapılan ilaçlama işlemleri profesyonel bir ekip tarafından yapılmalıdır. Hem çalışanların sağlığı hemde müşteri sağlığı açısından önem taşıyan bir konudur.İşyeri İlaçlamasının bir çok yöntemi bulunmaktadır.

İlaçlama Çeşitleri;

Sıvı İlaçlama ;

Sıvı ilaçlama yöntemi böceklerin ve haşerelerin çok sayıda bulunduğu alanlarda uygulanmaktadır. Bu ilaçlama, sıvı haldeki ilacın püskürtme yolu ile uygulanmasıyla yapılır. Sıvı ilaçlama oldukça etkili bir yöntem olduğu için kısa sürede etkili sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Örneğin; İşyerinizde hamam böceği var. Hamamböcekleri kapsül bırakarak ürerler ve her bir kapsülde 35-40 adet yavru hamamböceği bulunur. Yıl içerisinde 8-10 kez yumurtalama yapan dişi hamamböcekleri, ölürken bile yumurtalama yaparlar. Bu nedenle haşerenin yoğun olduğu bölgeye etkili bir ilaçlama yapmak gerekmektedir. Bu ilaçlamada işyerinizi kısa bir süre terk etmeniz gerekecektir. İşyeri ilaçlaması sonrasında mekanınızı havalandırarak günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz.Kokusuz İlaçlama;

Kokusuz ilaçlama sıvı püskürtme şeklinde uygulanır. Bu ilaçlama yönteminde işyerinizi terketmenize gerek kalmaz. Günün herhangi bir saatinde, çalıştığınız zaman dahilinde bile uygulanabilir. İşyeri ilaçlaması açısından en uygun yöntemlerdendir.Jel İlaçlama ;

Jel ilaçalamada; ilaç mekanın çeşitli noktalarına uygulanır. İlaç haşereler için çok cazip bir besin kaynağıdır. Bu besin kaynağını yiyen haşere yuvasına döner ve orada ölür, diğer böceklerde bu ölü böceği yiyerek zehirlenirler. Böylece zincirleme olarak tüm böcekler ölürler.
 

Günün herhangi bir saatinde, çalıştığınız zaman dahilinde bile uygulanabilir. İşyeri ilaçlaması açısından en uygun yöntemlerdendirAvantajları ;

  • Evcil hayvanlara hiç bir zararı yoktur.

  • Kapı, pencere ve mekanı kapatmanıza gerek yoktur.

  • İlaçlama öncesinde herhangi bir hazırlığa ihtiyaç duyulmaz.

  • Uzun süre etkisini kaybetmez, bu sayede yumurtadan çıkan yavrularda ölür.

  • Haşere ilacı yediği yerde değil, yuvaya döndüğünde ölür ve yuvadaki tüm böcekleri de öldürür.

  • Çevre ve insan sağlığına hiçbir etkisi yoktur.

Evilaclama.jpg
ev-ilaclama-nasil-yapilir-1-1.jpg
1_JTnTiFtSw8priz2OBMFiHg.jpeg
virus-1.jpg
unnamed (4).jpg
bottom of page