top of page

BAHÇE VE TARLA İLAÇLAMASI

Bahçe İlaçlaması Ev İlaçlamasından Farklıdır

Bahçe ilaçlaması yaparken evdeki haşerelerden kurtulma yöntemlerinden daha farklı yöntemler uygulanır; çünkü açık havada yapılacak ilaçlamada hava sıcaklığı, havanın rüzgârlı olup olmaması, kullanılan ilacın bitkilere ve hayvanlara zarar verme olasılığı gibi birçok faktör göz önünde bulundurulur.

 

 

Bahçe İlaçlaması İçin En Uygun Zaman ve Koşullar

Doğal malzemelerle hazırlayacağınız ev yapımı ilaçlar her zaman beklenen sonucu vermeyebilir. Bu yüzden zirai ilaçlama yapmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun için en uygun zaman ise ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarıdır. Öğlen saatleri ilaçlama yapmak için uygun değildir. Rüzgârlı havalarda ilaçlama yapmaya kalkmak da boş yere kürek çekmek anlamına gelir. Yağmur öncesi ve sonrası da ilaçlama için uygun zamanlar değildir; çünkü yağmur suları ile ilaç toprağa karışacak ve böcekleri değil, toprağı zehirleyecektir.

 

Evdeki ve Bahçedeki Bitkileri İlaçlarken Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Bahçe ilaçlamasında kısmi ilaçlama yapılamaz; çünkü bitkinin sadece bir kısmı ilaçlandığında zararlılar hemen başka bir bitkiye ya da bölgeye geçiş yaparlar. Bahçenizde zararlı canlıların olduğunu tespit ettiğinizde komşunuzun da bahçesini ilaçlamasını istemelisiniz; çünkü doğada yaşayan canlılar sınır tanımazlar. Sorunun doğru tespit edilmesi, hangi zararlının bahçenize musallat olduğunun bilinmesi doğru ilaçlama için gereklidir. Evdeki bitkileri ilaçlamak için bir litre suya bir yemek kaşığı Arap sabunu katabilirsiniz. Karışıma zeytinyağı ya da ayçiçek yağı da ekleyebilirsiniz. Karışımı sprey şişesine koyarak zararlı canlıların üzerine püskürtebilirsiniz. Özellikle gül yapraklarının üzerindeki yeşil bitlerde etkilidir. Evdeki bitkileri ilaçlamak için ikinci yöntem, bir avuç acı biberi bir litre su ile karıştırmaktır. Karışımı bitkilerin üzerine püskürtebilirsiniz. Diğer bir yöntem de birkaç sigarayı suyun içine kırıp, nikotin suyu elde etmektir. Sigaraları suyun içinde bir gece bekletmeyi ihmal etmeyin. En Etkili Çözüm: Profesyonel İlaçlama Açık alanda ilaçlama yapmak zahmetli ve zordur. Zararlıların türünü belirlemek, doğru ilacı doğru yöntemle uygulamak ve sağlığınızı tehlikeye atmadan ilaçlamayı gerçekleştirmek, uzmanlık ve deneyim ister. Bu yüzden profesyonel haşere ilaçlama firmalarından destek almak, en akılcı çözüm olacaktır. Vespa Pest’ten bahçe ilaçlaması hizmeti alarak bahçenizi zararlılar için değil; kendiniz için doğal ve keyifli bir yaşam alanı haline getirebilirsiniz.
 

bahce-ilaclama-02.jpg
qqqqqq.jpg
02.jpg
bottom of page